Skip to content

100-102 Ridge St

Newark, NJ 07104

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 30, 2004

Property Information

Block493
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description5UGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
68%
Improvement Value:$11,100
32%
Total Assessment$34,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,320+2.0%
2024$1,294-0.2%
2023$1,296-1.7%
2022$1,319+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 6059, Page 42