Skip to content

72-74 Roanoke Ave

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block5004
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,149,600
96%
Improvement Value:$50,400
4%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,636+2.0%
2024$44,736-0.2%
2023$44,808-1.7%
2022$45,600-17.8%
Property History
Sales1