Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
560 Ferry St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Aug 8, 1985
Property Information
Block2466
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56
Building Details
Building Class---
Description1.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$750,000
60%
Improvement Value:$500,000
40%
Total Assessment$1,250,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $47,538 | +2.0% |
| 2024 | $46,600 | -0.2% |
| 2023 | $46,675 | -1.7% |
| 2022 | $47,500 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.