Skip to content

41-65 Doremus Ave

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$12,998,508
Last Sale Date
Jan 22, 2016

Property Information

Block5010
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class10
DescriptionFENCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage5.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,819,700
16%
Improvement Value:$9,413,600
84%
Total Assessment$11,233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$427,202+2.0%
2024$418,777+88.1%
2023$222,651-1.7%
2022$226,586+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$12,998,508

To:

Sq Ft710DeedBook 20160, Page 9191

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 4835, Page 36