Skip to content

510-604 Doremus AveNewark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$12,000,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block5070
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage9.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,332,700
41%
Improvement Value:$4,826,300
59%
Total Assessment$8,159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$310,287+36.9%
2024$226,662-0.2%
2023$227,027-1.7%
2022$231,040+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000,000

To:

Sq Ft710DeedBook 20221, Page 3071

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5234, Page 100

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5227, Page 4

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4561, Page 967