Skip to content

64 Avenue K

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block5038
Lot106.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$929,000
71%
Improvement Value:$373,600
29%
Total Assessment$1,302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,538+2.0%
2024$48,561-0.2%
2023$48,639-1.7%
2022$49,499+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0