Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
117-131 Avenue L
Newark, NJ 07105
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2017
Property Information
Block5030
Lot15.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page125
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.07
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$374,900
25%
Improvement Value:$1,125,100
75%
Total Assessment$1,500,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $57,045 | +2.0% |
| 2024 | $55,920 | -0.2% |
| 2023 | $56,010 | -1.7% |
| 2022 | $57,000 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.