Skip to content

262-296 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$2,175,000
Last Sale Date
Jul 9, 1997

Property Information

Block5038
Lot64.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage4.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,411,200
25%
Improvement Value:$4,135,600
75%
Total Assessment$5,546,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$210,945+2.0%
2024$206,785-0.2%
2023$207,118-1.7%
2022$210,778-23.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,175,000

To:

Sq Ft710DeedBook 5486, Page 164