Skip to content

78-82 Wheeler Point Rd

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block5088
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$682,000
76%
Improvement Value:$218,000
24%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,227+2.0%
2024$33,552-0.2%
2023$33,606-21.9%
2022$43,050+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft710DeedBook 20191, Page 12003

Property Sale

SaleMulti
$530,000

From:

To:

DeedBook 12499, Page 4433Recorded6/10/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel