Skip to content

297-337 Delancy St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$8,150,000
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block5042.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage5.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,382,000
96%
Improvement Value:$123,000
4%
Total Assessment$3,505,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$133,295+2.0%
2024$130,666-0.2%
2023$130,877-1.7%
2022$133,190+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$8,150,000

To:

Sq Ft710DeedBook 12028, Page 5108

Property Sale

Sale
$2,750,000
DeedBook 5836, Page 32