Skip to content

451-479 Doremus Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$21,000,000
Last Sale Date
May 29, 2003

Property Information

Block5060
Lot154
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage5.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,822,800
23%
Improvement Value:$6,177,200
77%
Total Assessment$8,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$304,240+2.0%
2024$298,240-57.6%
2023$703,202-1.7%
2022$715,631+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000,000

To:

Sq Ft710DeedBook 5969, Page 823

Property Sale

Sale
$3,850,000
DeedBook 5613, Page 944

Property Sale

Sale
$4,000,100
DeedBook 5372, Page 650