Skip to content

284-300 Doremus Ave

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$10,200,282
Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block5070
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description4SRC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,197,000
49%
Improvement Value:$1,242,900
51%
Total Assessment$2,439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,789+2.0%
2024$90,959-0.2%
2023$91,106-1.7%
2022$92,716+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,200,282

To:

DeedBook 5603, Page 880