Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
504-508 Doremus AveNewark, NJ 07105
Industrial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 27, 1995
Property Information
Block5070
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page124
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.35
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$391,100
59%
Improvement Value:$269,000
41%
Total Assessment$660,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $25,104 | +2.0% |
| 2024 | $24,609 | -0.2% |
| 2023 | $24,648 | -1.7% |
| 2022 | $25,084 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.