Skip to content

138-174 Firmenich Way(Block 5078 Lot 88)Newark City, NJ

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$914,000
Last Sale Date
Nov 26, 1985

Property Information

Block5078
Lot88
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$937,600
9%
Improvement Value:$9,600,000
91%
Total Assessment$10,537,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$400,745+2.0%
2024$392,842-0.2%
2023$393,474-1.7%
2022$400,429+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$914,000

To:

DeedBook 4899, Page 192