Skip to content

854-910 Doremus Ave R(Block 5078 Lot 89)Newark City, NJ

Class I Railroad

Last Sale Price
$1,508,000
Last Sale Date
Jan 26, 1983

Property Information

Block5078
Lot89
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage19.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$120,553+83.2%
2014$65,792+3.7%
2013$63,428+4.7%
2012$60,608+16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,508,000

To:

DeedBook 4774, Page 871