Skip to content

144 Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block507
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
19%
Improvement Value:$90,000
81%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,233+2.0%
2024$4,149-0.2%
2023$4,156-1.7%
2022$4,229+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,730DeedBook 20220, Page 85853

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 20160, Page 46517Recorded6/6/2016

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 12390, Page 3211

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4990, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1907