Skip to content

39-41 Olympia DrNewark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 11, 2001

Property Information

Block5084
Lot102
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage3.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,632,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,632,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,084+2.0%
2024$60,860-0.2%
2023$60,958-1.7%
2022$62,035+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft710DeedBook 5813, Page 565

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5678, Page 485

Property Sale

Sale
$2,625,000
DeedBook 4892, Page 449