Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
72-98 Olympia Dr
Newark City, NJ
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2002
Property Information
Block5084
Lot92
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.72
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$6,816,500
94%
Improvement Value:$433,500
6%
Total Assessment$7,250,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $275,718 | +2.0% |
| 2024 | $270,280 | -0.2% |
| 2023 | $270,715 | -12.9% |
| 2022 | $310,924 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.