Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
100-144 Haynes Ave
Newark, NJ 07114
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 18, 2012
Property Information
Block5088
Lot126.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage37.58
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$18,830,000
85%
Improvement Value:$3,351,900
15%
Total Assessment$22,181,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $843,578 | +2.0% |
| 2024 | $826,941 | -0.2% |
| 2023 | $828,272 | -1.7% |
| 2022 | $842,912 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.