Skip to content

33-41 Madison St

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block173
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage766
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$750,000
6%
Improvement Value:$11,750,000
94%
Total Assessment$12,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$475,375+1516.6%
2024$29,406+143.4%
2023$12,083-1.7%
2022$12,297+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$591,933
DeedBook 20220, Page 60423Recorded6/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$2,000,000
DeedBook 20210, Page 34428Recorded3/22/2021