Skip to content

248-268 Haynes Ave

Newark City, NJ

Commercial

Last Sale Price
$34,000,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block5088
Lot170
QualifierB01
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map PageU30

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$240,600
100%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150+2.0%
2024$8,970-0.2%
2023$8,984-1.7%
2022$9,143+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000,000

To:

Sq Ft710DeedBook 20220, Page 73192

Property Sale

SaleMulti
$34,000,000
DeedBook 20220, Page 73192Recorded8/4/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel