Skip to content

248-286 Haynes Ave R

Newark City, NJ

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2015

Property Information

Block5088
Lot182
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
DescriptionHOTEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,490,000
44%
Improvement Value:$3,135,000
56%
Total Assessment$5,625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$213,919+2.0%
2024$209,700-0.2%
2023$210,038-1.7%
2022$213,750+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5524, Page 218

Property Sale

Sale
$414,700
DeedBook 4770, Page 771