Skip to content

73-79 Park Ave

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block510
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage848
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
23%
Improvement Value:$799,900
77%
Total Assessment$1,042,900

Sale
$0