Skip to content

219-221 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 23, 2003

Property Information

Block510
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description25SF3UGCB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,384
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
11%
Improvement Value:$160,200
89%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+2.0%
2024$6,748-0.2%
2023$6,759-1.7%
2022$6,878+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,384DeedBook 6038, Page 829

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5466, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1882