Skip to content

51 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block515
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
50%
Improvement Value:$48,800
50%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,704+2.0%
2024$3,631-0.2%
2023$3,637-1.7%
2022$3,701+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 20210, Page 24102