Skip to content

159 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1862

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block516
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
22%
Improvement Value:$125,400
78%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+2.0%
2024$6,002-0.2%
2023$6,012-1.7%
2022$6,118+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,755DeedBook 20170, Page 67326

Property Built

Built

Year Built: 1862