Skip to content

92 4th Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Date
Jul 13, 2000

Property Information

Block516
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,244
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
26%
Improvement Value:$102,400
74%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,263+2.0%
2024$5,160-0.2%
2023$5,168-1.7%
2022$5,259+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5394, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1897