Skip to content

147 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2004

Property Information

Block516
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,971
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
19%
Improvement Value:$131,200
81%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161+2.0%
2024$6,039-0.2%
2023$6,049-1.7%
2022$6,156+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5870, Page 207

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5274, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1882