Skip to content

34 Rowland St

Newark, NJ 07104

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2023

Property Information

Block517
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description2.5F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,711
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
24%
Improvement Value:$116,400
76%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,853+2.0%
2024$5,737-0.2%
2023$5,747-1.7%
2022$5,848+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5760, Page 834

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4857, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1887