Skip to content

99 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 23, 2020

Property Information

Block518
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,900
23%
Improvement Value:$242,500
77%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,995+2.0%
2024$11,758-0.2%
2023$11,777+10.5%
2022$10,655+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 20200, Page 43916

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5314, Page 89

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5023, Page 801