Skip to content

1439-1441 Mccarter Hwy

Newark, NJ 07104

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,579,578
Last Sale Date
Apr 6, 2012

Property Information

Block521
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,400
67%
Improvement Value:$73,100
33%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,424+2.0%
2024$8,258-0.2%
2023$8,271-1.7%
2022$8,417+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,579,578

To:

DeedBook 12366, Page 7325

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5587, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900