Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 3, 2001

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1107
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,700
25%
Improvement Value:$158,100
75%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,017+2.0%
2024$7,859-0.2%
2023$7,871-1.7%
2022$8,010+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

DeedBook 5764, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1900