Skip to content

107 4th Ave

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 9, 2014

Property Information

Block524
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
26%
Improvement Value:$103,700
74%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328+2.0%
2024$5,223-0.2%
2023$5,231-1.7%
2022$5,324+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,838DeedBook 12496, Page 4614

Property Built

Built

Year Built: 1882