Skip to content

24 Taylor St

Newark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block525
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,954
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
15%
Improvement Value:$219,700
85%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,781+2.0%
2024$9,588-0.2%
2023$9,604+14.3%
2022$8,406+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$308,000
Sq Ft2,534DeedBook 20191, Page 3576Recorded10/30/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12321, Page 444

Property Sale

Sale
$96,400
DeedBook 12274, Page 3764

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 6347, Page 640

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5412, Page 880

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5293, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1877