Skip to content

38 Taylor St

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 1, 2025

Property Information

Block525
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
25%
Improvement Value:$115,000
75%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,800+2.0%
2024$5,685-0.2%
2023$5,694-1.7%
2022$5,795+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,136DeedBook 20250, Page 25085

Property Sale

Sale
$35,650

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 12514, Page 7091Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12148, Page 6528

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5686, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1897