Skip to content

188 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block529
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,661
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,800
20%
Improvement Value:$125,200
80%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,971+2.0%
2024$5,853+40.1%
2023$4,178-1.7%
2022$4,252+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,655DeedBook 20230, Page 67656Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,655DeedBook 20210, Page 11022Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft1,655DeedBook 20170, Page 55266Recorded6/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1877