Skip to content

186 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$15,750
Last Sale Date
Dec 4, 1975

Property Information

Block529
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,673
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,800
33%
Improvement Value:$65,600
67%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,704+2.0%
2024$3,631-0.2%
2023$3,637-1.7%
2022$3,701+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,750

To:

Sq Ft1,673DeedBook 4522, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1877