Skip to content

141 4th Ave

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$14,616
Last Sale Date
Jun 22, 1990

Property Information

Block529
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,714
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
27%
Improvement Value:$100,800
73%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,279+2.0%
2024$5,174-0.2%
2023$5,183-1.7%
2022$5,274+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$14,616

To:

Sq Ft2,714DeedBook 5130, Page 233

Property Sale

Sale
$14,616
DeedBook 4823, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1882