Skip to content

208 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block531
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
25%
Improvement Value:$111,700
75%
Total Assessment$149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,503+2.0%
2024$3,433-0.2%
2023$3,439-1.7%
2022$3,500+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,172DeedBook 20230, Page 56092

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 12000, Page 1655

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 5405, Page 767

Property Sale

Sale
$74,000

To:

DeedBook 5286, Page 759

Property Sale

Sale
$44,000

To:

Property Sale

Sale
$41,200
DeedBook 5280, Page 783

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4794, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1887