Skip to content

133 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2010

Property Information

Block531
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,823
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
19%
Improvement Value:$127,800
81%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,032+2.0%
2024$5,913-0.2%
2023$5,922-1.7%
2022$6,027+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4830, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1900