Skip to content

135 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block531
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
94%
Improvement Value:$3,100
6%
Total Assessment$51,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,966+2.0%
2024$1,927-0.2%
2023$1,930-1.7%
2022$1,965+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 20210, Page 93278

Property Sale

Sale
$3,700
DeedBook 4631, Page 26