Skip to content

232-236 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block532
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description25SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
10%
Improvement Value:$360,000
90%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,212+2.0%
2024$14,912+84.7%
2023$8,073-14.2%
2022$9,413+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,000

To:

Sq Ft1,444DeedBook 20210, Page 92328