Skip to content

271-273 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 25, 2003

Property Information

Block532
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,113
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
17%
Improvement Value:$193,500
83%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,865+2.0%
2024$8,690-0.2%
2023$8,704-1.7%
2022$8,858+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft4,113DeedBook 6022, Page 202

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5711, Page 291

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5623, Page 125

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 5028, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1917