Skip to content

148 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block533
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
21%
Improvement Value:$229,500
79%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,090+2.0%
2024$10,871-0.2%
2023$10,888-13.7%
2022$12,620+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 20250, Page 65015

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6207, Page 149

Property Sale

Sale
$186,600
DeedBook 5138, Page 839