Skip to content

192 Ridge St

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block537
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
30%
Improvement Value:$280,000
70%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,212+2.0%
2024$14,912+49.0%
2023$10,007-1.7%
2022$10,184+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 20220, Page 46141

Property Sale

SaleMulti
$34,500
DeedBook 4749, Page 293