Skip to content

131-133 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 4, 2013

Property Information

Block538
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
29%
Improvement Value:$293,500
71%
Total Assessment$413,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,725+2.0%
2024$15,415-0.2%
2023$15,440-1.7%
2022$15,713+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

DeedBook 12471, Page 638Recorded12/4/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel