Skip to content

84 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block540
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,274
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,300
15%
Improvement Value:$125,300
85%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,613+2.0%
2024$5,503-0.2%
2023$5,511-1.7%
2022$5,609+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,274DeedBook 20240, Page 23298

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4640, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1910