Skip to content

259 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2009

Property Information

Block540
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,814
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,900
10%
Improvement Value:$193,600
90%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,157+2.0%
2024$7,997-0.2%
2023$8,009-1.7%
2022$8,151+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5829, Page 43

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5685, Page 384