Skip to content

269 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block540
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,765
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
8%
Improvement Value:$246,000
92%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,165+2.0%
2024$9,965+120.4%
2023$4,522-1.7%
2022$4,602+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft2,765DeedBook 20240, Page 27488

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft1,603DeedBook 20211, Page 13858Recorded9/17/2021

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,603DeedBook 20200, Page 60066Recorded6/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 6340, Page 572

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5211, Page 631

Property Sale

SaleMulti
$250,000

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5078, Page 745

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4999, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1902