Skip to content

140 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1887

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block540
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class29
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage842
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
13%
Improvement Value:$127,100
87%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,556+2.0%
2024$5,447+45.6%
2023$3,741-1.7%
2022$3,808+75.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft842DeedBook 20211, Page 39495

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft842DeedBook 20180, Page 60444Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12379, Page 4952

Property Sale

Sale
$78,100
DeedBook 12113, Page 1706

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 6131, Page 486

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 4927, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1887